Історія виникнення гвинтової палі

01.07.2023

Будівельні технології з кожним роком стають дедалі досконалішими. Водночас деякі технології та матеріали часто вважаються новими, але насправді їхнє походження доволі давнє, і лише нещодавно вони стали популярними в усьому світі. Прикладом такого «забутого мотлоху» є фундамент на гвинтових палях.

Сучасні історики стверджують, що перші палі для фундаменту були загвинчені, а не забиті в 1920-х роках. Різні модифіковані версії гвинтових паль виставлено в музеях історії Європи в Нідерландах, Німеччині, Австрії та Франції, але першовідкривачем цього пристрою, безсумнівно, визнано Туманний Альбіон. Природно, інженери першого століття не намагалися спочатку будувати будинки на фундаментах із гвинтових паль. Однією з найбільш ранніх споруд такого типу був досить великий пірс в Ірландському морі.

Конструкція виявилася надійною і була демонтована тільки через 150 років, наприкінці 20 століття, коли її вже не можна було використовувати. В офіційній термінології патент на винахід гвинтової палі належить ірландському інженеру А. Мічеллу. Мічелл зареєстрував свої права 1838 року після використання гвинтових паль для відведення приливної води під час будівництва басейну в Лондоні.

Ірландський досвід незабаром поширився в США, і до кінця XIX століття більшість маяків у США були побудовані виключно на гвинтових палях. Через 10-15 років у Російській імперії також надавали великого значення гвинтовим палям. Мобільні укріплення будували на гвинтових палях, оскільки їх можна було швидко розібрати без втрати матеріалу. До 1900 року гвинтові палі вперше були використані в житловому будівництві в Санкт-Петербурзі. У радянський період цю техніку не використовували у «звичайному» будівництві, але широко застосовували в районах із м'яким ґрунтом і вічною мерзлотою.

Відродження інтересу до гвинтових паль у Росії пов'язане з великим висотним будівництвом, яке відбулося близько 20 років тому. Незважаючи на такий короткий період капітального будівництва, можна говорити про високу надійність та економічну ефективність гвинтових паль, і прогнозується подальше зростання їхньої затребуваності у всіх галузях будівництва в усьому світі.