Скільки часу повинен висихати бетон

21.06.2023

Міцність і довговічність бетону залежить від ступеня висихання. Під час організації будівельного процесу враховуються положення ДБН, які вказують на допустимий час застигання. У середньому для висихання бетону за температури 20°C потрібно 28 днів. На цей період впливають різні чинники. У цій статті розповідається про те, скільки сохне бетон і від чого це залежить.

На час затвердіння впливає марка цементу, співвідношення компонентів розчину, вологість, температура, техніка перемішування, щільність заливки і дотримання правил виконання робіт. Більша кількість гравію сприяє швидшому відведенню надлишкової води, а більша кількість шлаку — меншому випаровуванню.

4 день — 42%. Після 3 дня можна ходити по бетону. 7-й день — 58%. Досить сильний, щоб підняти форму. 14 — 79%. У деяких випадках вважається можливим почати будівництво.

Стадії висихання

Після заливки бетону розрізняють два етапи:

стабілізація (застигання);

застигання (твердіння).

Час застигання. Час, необхідний для затвердіння бетону, короткий, близько однієї години. Початкове твердіння відбувається шляхом гідратації, хімічної реакції.

Гідратація цементу — це хімічна реакція між цементом і водою, в результаті якої утворюються кристалічні гідрати. Бетон втрачає свою пластичність і стає здатним витримувати невеликі навантаження. Під час процесу гідратації рідкий або пластичний цементний розчин перетворюється на цементний камінь.


Якість процесу гідратації бетону залежить від кількості води. Цемент є основним компонентом бетону. Його марка і кількість доданої води безпосередньо впливають на швидкість схоплювання і міцність. Склад цементу є складним з додаванням алюмінату силікату кальцію алюмінату, силікату кальцію та алюмофериту. Під час контакту з водою відбувається хімічна реакція, в результаті якої виділяється тепло. Це збільшує швидкість гідратації до моменту застигання бетону.

У класів М200 і М300, які широко використовуються в будівництві, час схоплювання становить 1-1,5 години. При зниженні температури цей час збільшується до 5 годин, а при нульовій або мінусовій зовнішній температурі бетон схоплюється через 10 годин. У спекотну погоду схоплювання відбувається за 30 хвилин і суміш переходить у стадію твердіння.

Стадії твердіння

Цей процес у бетоні триває в середньому 28 днів і після завершення утворює моноліт із заданими властивостями. Ще м'який бетон перестає рухатися, кристалізується і набуває параметрів твердості, характерних для певного класу. Міцність бетону також залежить від часу твердіння. Використовується формула механіки міцності: Rb(n)=R28(lg(n)/lg(28)) Де Rb(n) — міцність бетону на день n, n (не менше 3) — кількість днів після укладання, а R28 — межа міцності під час руйнування. Отримано міцність бетону (за 20 °C): 3 дні — близько 40% 7-14 днів — близько 60-80%. 28 днів — 100%. Розрізняють нормативну безпечну експлуатаційну міцність, яка визначає кількість днів, протягом яких можна ходити знімати опалубку, і повну міцність, отриману через 28 днів.